پرینت

بسم الله الرحمن الرحيم

زندگينامه حضرت ايت الله حاج ميرزا علي(هادي) ملکوتي دامت برکاته

ولادت:

در هشتم مرداد سال 1327 شمسي در شهر مقدس قم در خانواده علم و تقوا ديده به جهان گشود. پدر بزرگوارش مرحوم حضرت آيت الله العظمي حاج ميرزا مسلم ملکوتي رضوان الله عليه از مراجع مبارز و انقلابي و مادر گراميشان بانويي پاکدامن و مومنه از ديار آذربايجانند.

تحصيلات:

در کنف حمايت و تربيت والدين رشد نموده و در سن هفت سالگي به همراه والدين خود به نجف اشرف مشرف و جهت تحصيل علوم جديد وارد مدرسه علوي ايرانيان شد.

مراحل اوليه دروس حوزوي همچون نحو، صرف ، منطق و معاني بيان را در مدرسه علميه جامعه النجف الاشرف از محضر اساتيد بزرگوار و وارسته فرا گرفته سپس دروس سطوح عالي فقه و اصول فقه و فلسفه را در محضر اساتيد، علماء و بزرگان آن زمان حوزه نجف اشرف تلمذ نمود و توسط مرجع عاليقدر مرحوم آيت الله العظمی حکيم رحمت الله عليه معمم و به کسوت روحانيت درآمد.

در سال 1346 به همراه والدين خود جهت صله ارحام به ايران مسافرت نموده به اصرار مردم شريف سراب مدتي را در معيت والد گرامي و بزرگوار خود جهت تبليغ و ارشاد در آن ديار حضور داشت.

در سال 1349 آنگاه که تصميم به بازگشت به حوزه نجف اشرف گرفت با ممانعت دولت عراق بخاطر بروز مشکلات بين دولتهاي ايران و عراق مواجه شده و به ناچار در حوزه علميه قم سکني گزيد.

پس از استقرار در حوزه علميه قم در دروس خارج فقه و اصول فقه اساتيد و مراجع گرامي آن عصر همچون آيات عظام اراکي، گلپايگاني، ميرزا هاشم آملي و .... شرکت نموده و بطور ويژه از محضر والد گراميشان حضرت آيت الله العظمي ملکوتي طاب ثراه مباحث خارج فقه و اصول را تلمذ نمود.

تدريس در حوزه هاي علميه:

طبق سنت رايج حوزه ها در کنار تحصيل و تعلم مشغول تدريس و تعليم دروسي که پيشتر خوانده بود شده و در مدرسه فيضيه و مدرسه حجتيه از سال 1350 دروس شرح لمعه ، مختصر، رسائل، مکاسب و کفايتين را تدريس مي کرد.

تدريس فلسفه، کلام و تفسير در کنار موضوعات فقهي و اصولي حاکي از جامعيت ايشان در علوم مختلف حوزوي است.

بيش از دو دهه تدريس دروس خارج فقه و اصول فقه براي طلاب علاقمند فراگيري علوم اسلامي از سوابق علمي ايشان مي باشد.

فعاليتهاي علمي و تدريس در مرکز علمي جهاني جامعه المصطفي العالميه که براي تحصيل طلاب علوم ديني غير ايراني است در برنامه هاي علمي ايشان بوده و تدريس دروس خارج فقه و اصول فقه به زبان عربي باعث شده است که طلاب غير ايراني بهره هاي فراواني از درياي علم ايشان ببرند.

در عرصه تدريس در دانشگاه ها:

در کنار تدريس در حوزه ، تدريس به عنوان هيئت علمي دانشگاه آزاد قم و تدريس در دانشگاه شهيد بهشتي تهران و ديگر دانشگاهها در مقاطع تحصيلات تکميلي از ديگر فعاليتهاي علمي ايشان محسوب مي گردد.

فعاليت هاي سياسي ، تبليغي و اجتماعي:

قبل از انقلاب:

سازماندهي مردم مومن و انقلابي سراب و سخنراني هاي پرشور در جمع مردم شريف سراب در راستاي نشر معارف اسلامي و روشنگري و تبيين حقايق و افشاگري مظالم و مفاسد رژيم منحوس پهلوي از جمله فعاليتهاي ايشان در دوران مبارزه عليه رژيم پهلوي است.

تهديد و تحت تعقيب قرار گرفتن از سوي سازمان اطلاعات و امنيت رژيم طاغوت هرگز مانعي در برابر حرکت انقلابي ايشان و رهبري انقلاب مردم سراب ايجاد نکرده و با اعتقاد قلبي به ولايت فقيه و اسلام ناب محمدي در اين طريق نوراني حرکت نمود.

پس از پيروزي انقلاب :

پس از پيروزي انقلاب اسلامي در بدو امر به دستور مستقيم حضرت امام رحمت الله عليه در شهرستان سراب مستقر شده و مسئوليت کميته انقلاب اسلامي شهرستان سراب و راه اندازي ساير نهادهاي انقلابي را بعهده گرفت. با تاسيس حزب جمهوري اسلامي با دبيرکلي شهيد مظلوم آيت الله بهشتي به عضويت آن حزب درآمده و در سال 1358 با راي مردم شريف سراب وارد مجلس شوراي اسلامي شده و در دو دوره نمايندگي مجلس با نطق هاي خود در مجلس و ديگر مجامع در جهت روشنگري و رسوا نمودن جريانهاي انحرافي و گروهک هاي ضد انقلاب و نفوذيهاي آن زمان نقش خود را در راستاي تحکيم مباني انقلاب اسلامي به خوبي ايفا نموده و در اين مسير بنا به اسناد موجود بارها در معرض ترور گروهکهاي نفاق و فرقان قرار گرفت.

در حال حاضر ايشان در حوزه علميه قم در سنگر تدريس و تعليم طلاب علاقمند ايراني و غير ايراني در جهت تربيت نيروهاي جوان بمنظور پيشبرد آرمان هاي اسلام و انقلاب و ولايت فقيه مشغول خدمت مي باشد.

سوابق :

1- راه اندازي نهادهاي انقلابي پس از پيروزي انقلاب اسلامي

2- مسئول کميته انقلاب اسلامي

3- عضويت در حزب جمهوري اسلامي از زمان تاسيس تا انحلال

4- نمايندگي مردم شريف سراب در مجلس شوراي اسلامي – دوره اول و دوم

5- نائب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي تا سال 1367

6- رئيس دانشگاه آزاد اسلامي سراب 1368 -1379

7- عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي قم

8- ناظر علمي مرکز پاسخ به شبهات قرآني دفتر تبليغات اسلامي قم

 

مسئوليت ها:

1- استاد دروس سطح عالي و خارج حوزه علميه قم

2- مدير گروه اصول جامعه المصطفي العالميه

3- استاد مرکز علمي جامعه المصطفي العالميه

4- عضو مجمع مشورتي فقهي شوراي نگهبان

 

تاليفات:

1-     الخمس

2-     فطحيه

3-     ترجمه کتاب الربا في التشريع الاسلاميه

4-     تقريرات اصول فقه

5-     تقريرات کتب فقهي مختلف فقهي